Подорож вихідного дня

Подорож Боржавською вузькоколійкою з Іршави до Виноградова.


Головною метою екскурсії є відвідання Боржавської вузькоколійки та подорож за маршрутом ст.Іршава – ст.Хмільник – ст.Виноградів. Вже традиційно зустріч гостей Іршавщини розпочинається в краєзнавчому музеї, що відкрив свої двері два роки тому. Перед будівлею краєзнавчого музею завдяки міській раді Іршави оновлено стенди з архівними світлинами міста. З історією та сьогоденням району всі бажаючі мають змогу познайомитися завдяки старанням директора музею Андрія Світлинця.

Наступним пунктом подорожуючих є залізнична станція Іршава, приміщення якої збудовано в 20-х роках минулого століття. На пероні на гостей чекає замовлений спеціальний пасажирський потяг за маршрутом ст.Іршава – ст.Хмільник в складі тепловозу ТУ-2 та двох вагонів – один пасажирський та один багажний. Поряд з дежурним по станції на гостей чекають троїсті музики з села Лисичово – вони вже стали невідємною візитівкою гостинності. Під запальні «увиванці» вся група туристів розміщається в вагоні і потяг рушає… Лисичівські музиканти продовжують свій супровід вже у вагоні.

Спеціальний поїзд оминає станції Сільце та станцію Камянське – дуже цікавою особливостю останньої є будівлі старої станції – тепер вони слугують як приватні помешкання. На кожній зупинці та по маршруту подорожуючих аматорів-фотографів приваблюють осінні пейзажі, забарвлені в осінні кольори з гострими верхівками церков на пагорбах в селах Заріччя, Хмільник, Богаревиця. Біля малої станції Хмільник розпочинається дубовий ліс, листя якого виграє різними барвами.

Неспішний рух протягом 45 хвилин і потяг прибуває на вузлову станцію Хмільник…
Програма на цій станції складається з екскурсії до залізничного мосту через річку Боржава та знайомства з системою управління рухом на коліях. На цій станції колії розходяться в три сторони – до м.Берегово, м.Виноградів та м.Іршава. Унікальність залізничної станції Хмільник полягає в тому, що вона розташована в гирлі злиття річок Іршавка та Боржава – в тихому затишному місці серед дубового лісу. Програмою передбачено невеличкий обід на станції – в вантажному вагоні розгорнуто імпровізований ресторан та представлено традиційну закарпатську страву – голубці зі сметаною. Попередньо гостей пригощають сливовицею домашнього приготування.

На залізничну станцію Хмільник прибуває регулярний потяг Виноградів – Хмільник. Тут потяг складається з локомотиву ТУ-2 та чотирьох пасажирських вагонів. Продовження екскурсії відбувається вже за регулярним графіком. Всі туристи стають звичайними пасажирами, але всім присутнім додають настрою троїсті музики. З Хмільника до Виноградова залізнична колія виходить на рівнину, і подорож триває 50 хвилин. Перед прибуттям на залізничну станцію Шаланки поряд пропливають будівлі історичних винних підвалів. На під’їзді до села Чорний Потік відкривається чудова панорама Карпатських гір – Боржавських полонин. На кожній з зупинок на цьому відтинку на потяг сідає чергова група пасажирів – для них це вид транспорту є життєво важливим. Потяг рухається вже по місту – поряд багатоповерхівки і ось залізнична станція Виноградів. Майже синхронно з прибуттям на залізничну станцію Виноградів вузькоколійного потягу Хмільник – Виноградів, прибуває на широку колію дизель-поїзд Батьово–Солотвино. Наша група висаджується з «малого» поїзда і здійснює заключну екскурсію по станції – особливістю залізничної станції Виноградів є історична будівля та перон, а також унікальна система колій – своєрідний залізничний «хаб»: вузькоколійна – 750 мм, та дві ширококолійні – «європейська» та «радянська».

На прощання фотографія на пам’ять – і до нових зустрічей!


P.S. Подорож по Боржавській вузькоколійній залізниці організовується в співпраці друзів Боржавської залізниці та ГО «Боржавська ініціатива». Проведення екскурсій на вузькоколійці не є комерційним проектом, а такий що покликаним розвивати залізничний вид туризму та сприяє збереженню останньої вузькоколійної залізниці Закарпаття. Кошти отримані від реалізації спрямовуються на оплату послуг залізниці та супутніх послуг.


Для зацікавлених в організації подорожей

Екскурсійна подорож за маршрутом «ст.Іршава-ст.Хмільник–ст.Виноградів» може бути організована в двох варіантах:

    ▪ Варіант 1 – відправлення за графіком руху поїзду «Іршава – Хмільник», екскурсія по станції Хмільник, продовження руху за графіком пасажирського потягу «Хмільник – Виноградів», екскурсія по ст.Виноградів.
    ▪ Варіант 2 – замовлення спеціального поїзду Іршава – Хмільник – Берегово або в зворотному напрямку (фото-зупинки), екскурсія по станції Хмільник – знайомство з інфраструктурою: залізничний міст, система сигналізації.


Тривалість екскурсії: 2,5 -3,5 год.

Орієнтовна вартість: від 50 грн. для групи з 20 осіб.